Xiaomi Poco M2 Pro Specifications
POCO M2 Pro is basically Redmi Note 9S with POCO brand.
Price
~ $120
/ ₹9240
| Released | 2020, July 14 |
|---|---|
| Display | 6.67" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G (SM7125) Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Memory | 4-6GB RAM, 64GB / 128GB ROM |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 Quad Camera |
| Selfie Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Battery | 5000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Antutu | 237.000 v8 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Poco M2 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2020, July 07 |
|---|---|
| Codename | gram |
| Release Date | 2020, July 14 |
| Price | About 170 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 450 nits |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | HDR10 |
BODY
| Colors | Blue, Green, Black |
|---|---|
| Dimensions | 165.8 • 76.7 • 8.8 mm (6.53 • 3.02 • 0.35 in) |
| Weight | 209 gr (7.37 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Certification | P2i |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Cooling System | No |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
| Body SAR (EU) | 1.021 W/kg |
|---|---|
| Head SAR (EU) | 0.662 W/kg |
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 720G (SM7125) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| Cores | 8 Core Core |
| GPU | Adreno 618 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4GB / 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB / 128GB ROM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
| Antutu Score |
237.000
• Antutu v8
|
|---|
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes, 33W |
| Wireless Charging | No |
Xiaomi Poco M2 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 48 MP |
|---|---|
| Sensor | Samsung S5KGM2 |
| Aperture | f/1.8 |
| Pixel Size | 0.8µm |
| Sensor Size | 1/2.0" |
| Lens | 26mm (wide) |
| Extra | PDAF |
Second Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Sensor | Omnivision OV8856 |
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/4.0" |
| Lens | 119? (ultrawide) |
Third Camera
| Resolution | 5 MP |
|---|---|
| Sensor | Samsung S5KE9 |
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Macro |
| Extra | AF |
Fourth Camera
| Resolution | 2 MP |
|---|---|
| Sensor | GalaxyCore GC02M1 |
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080@30/60/120fps, 720@30/960fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Electronic Stabilisation (EIS) | Yes |
| Slow Motion Video | Yes, 960fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.5 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/3.06" |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/120fps |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
Xiaomi Poco M2 Pro User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Poco M2 Pro Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Poco M2 Pro
×

