Redmi Note 12 Pro Speed Edition Specifications
Redmi Note 12 Pro Speed Edition is the fastest Redmi Note device of 2023.
Price
~ $250
/ ₹19250
| Released | 2022, December 27 |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 12GB RAM, 128 GB, 256 GB |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 2160p |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Battery | 5000 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
5.0
2 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 2
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 12 Pro Speed Edition Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | redwood |
|---|---|
| Model Number | 22101320G, 22101320C, 22101320I |
| Release Date | 2022, December 27 |
| Price | About 230 EUR |
DISPLAY
| Type | OLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
BODY
| Colors | Black, Blue, Green |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 • 76 • 7.9 mm (6.41 • 2.99 • 0.31 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Certification | IP53, dust and splash resistant |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Android Version | Android 13, MIUI 14 |
MEMORY
| RAM Capacity | 6 GB, 8 GB, 12 GB |
|---|---|
| Storage | 128 GB, 256 GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Quick Charge Technology | PD3.0, QC3+ |
| Charging Speed | 67W |
| Fast Charging | Yes |
Redmi Note 12 Pro Speed Edition Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
Second Camera
| Resolution | 8MP |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX355 |
| Aperture | f1.9 |
| Lens | Ultra Wide |
Third Camera
| Resolution | 2MP |
|---|---|
| Aperture | f2.4 |
| Lens | Macro |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi Note 12 Pro Speed Edition User Reviews
2 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
O
Osamaalsabri
Highly recommended
4 weeks ago
Alternative: No, it is his favorite Redmi.
Survey Answers
S
Slayer X
Highly recommended
1 year ago
Positives
- game
Survey Answers
Redmi Note 12 Pro Speed Edition Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Note 12 Pro Speed Edition
×

