Redmi Note 12 4G Specifications
RumoredThe Redmi Note 12 specs are for budget-friendly smartphone that offers a great value for the price.
| Display | 6.43" AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 (SM6225-AD) Octa-core 2.8 GHz |
| Memory | 4/6GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.4 |
| Battery | 5000 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
- Technical Specs
- Opinions 16
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 12 4G Summary
The Redmi Note 12 is a full-featured smartphone with a 6.43-inch Full-AMOLED display and 1080x2400 resolution. It runs on the Octa-Core MediaTek Dimensity 920 6 nm processor, along with GPU Mali-G68 MC4 graphics processor. The device is available with various memory variations, including 256GB and 8GB RAM.
Redmi Note 12 Multimedia
The device comes with a bright and crisp AMOLED display, and its stereo speakers are capable of producing clear sound. While the display isn't large, it is the perfect size for watching movies and listening to music. The 6.4-inch screen hits the sweet spot between a small and a large display, so you can enjoy watching movies or playing games with ease. For those who want to listen to music on the go, the Redmi Note 12 comes with a 3.5mm audio jack.
Redmi Note 12 Design
This phone has a punch hole on the top for a convenient thumb-print scanner. In addition to this, the sides of the device are trimmed for easy grip. As with the last year's Redmi Note 12, this phone isn't the best choice for gamers. It has a large enough screen for most people's needs, but if you want to play games, you'll need to scale down its graphics to make the experience workable. The notch is the only downside to the Redmi Note 12, but that doesn't mean it's a bad phone. The Redmi Note 12 is an affordable smartphone that offers a decent amount of features for its price.
Redmi Note 12 4G Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | tapas |
|---|---|
| Model Number | 23021RAAEI, 23021RAAEG, 23028RA60L |
| Price | About 160 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 409 ppi density |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Graphite Gray, Pearl White, Star Blue |
|---|---|
| Dimensions | 159.9 • 73.9 • 8.1 mm (6.30 • 2.91 • 0.32 in) |
| Weight | 179 gr (6.31 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 (SM6225-AD) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 2.8 GHz |
| GPU | Adreno 610 |
| Android Version | Android 13, MIUI 14 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 4GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Redmi Note 12 4G Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Samsung ISOCELL JN1 |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.4 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 12 4G User Reviews
16 reviews- Good Camera
- fast
- App trash china reason 4 ram
Redmi Note 12 4G Video Reviews



Redmi Note 12 4G
×

