Redmi Note 10T Japan Specifications
Redmi Note 10T Japanese edition features Xiaomi's first E-SIM technology.
| Released | 2022, April 14 |
|---|---|
| Display | 6.5" IPS LCD 1080x2400 pixels, 90 Hz |
| Chipset | Snapdragon 480 5G (8 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4GB RAM, 64 GB |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 1080p |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Battery | 4800 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 10T Japan Summary
The Redmi Note 10T Japan is a budget-friendly smartphone that doesn't skimp on features. It has a large 6.5-inch display, a long-lasting 5,000 mAh battery, and a powerful octa-core processor. Plus, it comes with 64 GB of storage and 5 GB of RAM, so you can store all your photos, videos, and apps without having to worry about running out of space. And if you ever do need more storage, you can easily expand it via the microSD card slot. The Redmi Note 10T Japan is also compatible with 5G networks, so you can take advantage of super-fast download speeds.
Redmi Note 10T Japan Camera
The Redmi Note 10T Japan camera is a great way to take high-quality photos. The camera has a lot of functions that allow you to take great photos. The camera also allows you to take videos. You can also take pictures of yourself with the front-facing camera. The Redmi Note 10T Japan camera is a great way to take high-quality photos and videos.
Redmi Note 10T Japan Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | lilac |
|---|---|
| Model Number | A101XM, 22021119KR |
| Release Date | 2022, April 14 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio |
| Size | 6.5 inches |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Azur Black, Nighttime blue, Lake Blue (Open Market Version) |
|---|---|
| Dimensions | 163mm x 76mm x 9.0mm |
| Weight | 198 gr |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Water Resistant | IP68 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Stereo |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | B2 / 3/5/8 |
| 3G Bands | B1 / 2/4/5/6/8 |
| 4G Bands | LTE-FDD: B1 / 2/3/4/8/12/17/18/19 * / 26/28 LTE-TDD: B38 / 39/40/41 (2545-2650MHz) / 42 |
| 5G Bands | n28 / n77 / n78 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Snapdragon 480 5G (8 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 11, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB |
|---|---|
| Storage | 64 GB |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Redmi Note 10T Japan Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Omnivision OV50C |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | Wide |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | GC02 |
| Aperture | f/2.4 |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 10T Japan User Reviews
Redmi Note 10T Japan Video Reviews



Redmi Note 10T Japan
×

