Redmi K70E Specifications
Price
~ $130
/ ₹10010
| Released | 2023, November 29 |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1220 x 2712 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) Octa-core 3.35 GHz |
| Memory | 12/16mAh RAM, 256GB, 512GB |
| Main Camera | 64MP 2160p |
| Selfie Camera | 16 megapixels |
| Battery | 5500 mAh, 90W Li-Po |
| OS | Android 14, HyperOS |
3.0
2 Reviews
Redmi K70E User Reviews
2 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
I
idedeas
Highly recommended
3 weeks ago
Positives
- High performance
- Good prices
Negatives
- Google security patch bug makes bootloop
R
Roberto borges
Strongly not recommended
1 month ago
Positives
- Excellent smartphone
Negatives
- Xiaomi is trash, does not update the device
- Lied that it would update in November December
- And did not update 4 months later, must sue .
- Xiaomi needs to be sued by all users
Alternative: Needs HyperOs 3 update
Redmi K70E Video Reviews



Review on Youtube
Redmi K70E
×