Redmi K60E Specifications
First Dimensity 8200 Xiaomi smartphone.
Price
~ $300
/ ₹23100
| Released | 2022, December 27 |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1440 x 3200 pixels, 120 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8200 (4 nm) Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 2160p |
| Selfie Camera | 20 MP |
| Battery | 5500 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi K60E Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | rembrandt |
|---|---|
| Model Number | 22122RK93C |
| Release Date | 2022, December 27 |
| Price | About 300 EUR |
DISPLAY
| Type | OLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 526 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
BODY
| Colors | Black, White, Green |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 • 76.2 • 8.5 mm (6.42 • 3.00 • 0.33 in) |
| Weight | 202 gr (7.13 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 8200 (4 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 256GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5500 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 67W |
Redmi K60E Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Sensor | IMX582 |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
Second Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Lens | Ultra-Wide |
Third Camera
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Lens | Macro |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60/120fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi K60E User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Redmi K60E Video Reviews



Review on Youtube
Redmi K60E
×

