Redmi K50 Pro Specifications
Redmi K50 Pro has world first Dimensity 9000 CPU and Redmi's first 2K resolution display.
| Released | 2022, March 17 |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1440 x 3200 pixels, 120 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 5G (4 nm) 1x ARM Cortex-X2 (3.05 GHz), 3x A710 (2.85 GHz), 4x ARM Cortex-A510 (1.8 GHz), ARM Mali-G710 MC10, APU 590, Imagiq 790, 5G Modem (3GPP Release-16), LPDDR5X 7500 Mbps |
| Memory | 8/12 GB RAM, 128GB, 256GB, 512GB, UFS 3.1 |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 4K |
| Selfie Camera | 20 MP |
| Battery | 5000 mAh, 120W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi K50 Pro Summary
The Redmi K50 Pro is a high-end smartphone that was released in 2022. It's best features are MediaTek Dimensity 9000 processor and a 2K display. The phone also has an side-mounted fingerprint sensor, a triple camera setup with OIS, and support for 5G networks. The K50 Pro is a great choice for anyone looking for a high-end smartphone with all the latest features.
Redmi K50 Pro Display
The Redmi K50 Pro display is a 6.67-inch OLED panel with a resolution of 2K and 120 Hz of refresh rate. In terms of quality, it's a pretty good panel. The colors are punchy and vibrant, and the contrast is very good. The brightness is also quite high, making it easy to use the phone outdoors. But overall, the Redmi K50 Pro display is a good option for those looking for a flagship experience with a budget phone with a good screen.
Redmi K50 Pro Performance
Redmi K50 Pro is powered by the Dimensity 9000, which is a 5G-enabled SoC that was released in 2022. The Dimensity 9000 is manufactured using a 4nm process. It has a maximum clock speed of 3.05GHz and is paired with 8GB or 12GB of RAM. In terms of performance, the Dimensity 9000 is better than Snapdragon 8 Gen 1 in both single-core and multi-core benchmarks. In terms of graphics, the Dimensity 9000 is also better than Snapdragon 8 Gen 1, with a higher score in the 3DMark Slingshot Extreme benchmark. In terms of power efficiency, the Dimensity 9000 is more power efficient than Snapdragon 8 Gen 1, with a lower power consumption in both standby and talk time scenarios.
Redmi K50 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | matisse |
|---|---|
| Model Number | 22011211C |
| Release Date | 2022, March 17 |
| Price | $472 |
DISPLAY
| Type | OLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 526 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
BODY
| Colors | Black, Blue, White, Green |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 76.2 x 8.5 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer, color spectrum, anti-flicker |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 28, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Navigation | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 5G (4 nm) |
|---|---|
| CPU | 1x ARM Cortex-X2 (3.05 GHz), 3x A710 (2.85 GHz), 4x ARM Cortex-A510 (1.8 GHz), ARM Mali-G710 MC10, APU 590, Imagiq 790, 5G Modem (3GPP Release-16), LPDDR5X 7500 Mbps |
| GPU | ARM Mali-G710 MP10 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 8GB, 12GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB, UFS 3.1 |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 120W |
Redmi K50 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX 355 |
| Lens | Ultra-Wide |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | OmniVision |
| Lens | Macro |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Pixel Size | Sony IMX596 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/120fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi K50 Pro User Reviews
Redmi K50 Pro Video Reviews



Redmi K50 Pro
×

