POCO F4 Pro Specifications
CancelledPOCO F4 Pro is a cancelled smartphone which is rebrand of Redmi K50 Pro.
| Released | 2022, May 14 |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1440 x 3200 pixels, 120 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 5G (4 nm) 1x ARM Cortex-X2 (3.05 GHz), 3x A710 (2.85 GHz), 4x ARM Cortex-A510 (1.8 GHz), ARM Mali-G710 MC10, APU 590, Imagiq 790, 5G Modem (3GPP Release-16), LPDDR5X 7500 Mbps |
| Memory | 8/12 GB RAM, 128GB, 256GB, 512GB, UFS 3.1 |
| Main Camera | 108MP, f/1.9 4K |
| Selfie Camera | 20 MP |
| Battery | 5000 mAh, 120W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
POCO F4 Pro Summary
The POCO F4 Pro is a budget-friendly smartphone that offers a great value for the money. It has a large 6.67-inch 2K 120Hz display, a powerful MediaTek Dimensity 9000 processor, and a triple-camera setup that includes a 108-megapixel main camera and OIS. It also has 5G connectivity, making it one of the most affordable 5G phones on the market.
POCO F4 Pro Camera
The POCO F4 Pro's 108 MP OIS camera takes great pictures in a variety of lighting conditions. Even in low light, the camera performs well, thanks to the large 1/1.33" sensor and large 2.4um pixels. The camera is also equipped with phase detection autofocus (PDAF), which helps to reduce blur and improve focus speed. In addition, the Mi 10T Pro's camera supports 4K video recording at 30fps, as well as slow-motion video recording at 720p/120fps. Overall, the POCO F4 Pro's camera is a great all-around performer that should meet the needs of most users.
POCO F4 Pro Gaming Performance
The POCO F4 Pro is a great phone for anyone looking for a budget-friendly option that doesn't sacrifice on performance. The phone is powered by a MediaTek Dimensity 9000 processor, which is capable of delivering excellent speed and power efficiency. The processor is also paired with 8GB of RAM, which should be plenty for most users. In terms of storage, the phone comes with minimum 128GB of UFS 3.1 internal storage, which can be expanded via microSD card. So, if you're looking for a budget-friendly phone with flagship performance, the POCO F4 Pro should definitely be on your radar.
POCO F4 Pro Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | matisse |
|---|---|
| Model Number | 22011211G |
| Release Date | 2022, May 14 |
| Price | $472 |
DISPLAY
| Type | OLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 526 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
BODY
| Colors | Black, Blue, White, Green |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 76.2 x 8.5 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer, color spectrum, anti-flicker |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 5G (4 nm) |
|---|---|
| CPU | 1x ARM Cortex-X2 (3.05 GHz), 3x A710 (2.85 GHz), 4x ARM Cortex-A510 (1.8 GHz), ARM Mali-G710 MC10, APU 590, Imagiq 790, 5G Modem (3GPP Release-16), LPDDR5X 7500 Mbps |
| GPU | ARM Mali-G710 MP10 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 8GB, 12GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB, UFS 3.1 |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 120W |
POCO F4 Pro Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Samsung ISOCELL HM2 |
|---|---|
| Aperture | f/1.9 |
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Sensor | Sony IMX 355 |
| Lens | Ultra-Wide |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | OmniVision |
| Lens | Macro |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Pixel Size | Sony IMX596 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/120fps |
|---|---|
| Features | HDR |
POCO F4 Pro User Reviews
POCO F4 Pro Video Reviews



POCO F4 Pro
×

