Redmi 11 Prime Specifications
Redmi 11 Prime is the 4G version of Redmi 11 Prime 5G.
| Released | 2022, September 5 |
|---|---|
| Display | 6.58" IPS LCD 1080 x 2408 pixels, 90 Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G99 (6nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4/6 GB RAM, 64GB 128GB |
| Main Camera | 50MP, f/1.8 2160p |
| Selfie Camera | 5 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 5000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 1
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi 11 Prime Summary
The Redmi 11 Prime is a great phone for anyone looking for a solid all-around performer. It has a large 6.58-inch display, a powerful MediaTek Helio G99 processor, and a capable 50-megapixel main camera. Plus, it comes with a large 5,000mAh battery that will easily last you through the day. The only downside is that it doesn't have any standout features that make it truly unique. But if you're just looking for a dependable phone that gets the job done, the Redmi 11 Prime is a great option.
Redmi 11 Prime Performance
Redmi 11 Prime is a great smartphone for those who are looking for a budget-friendly device that does not compromise on performance. The phone is powered by MediaTek Helio G99 processor and comes with 6 GB of RAM. It has a large 6.58-inch Full HD+ display and an impressive quad camera setup that includes a 50 MP main camera, an 2 MP macro camera, and a 2 MP depth sensor. TheRedmi 11 Prime also has a large 5,000 mAh battery that supports fast charging. Overall, the Redmi 11 Prime is a great option for those who are looking for a powerful yet affordable smartphone.
Redmi 11 Prime Camera
Redmi 11 Prime is a mid-range smartphone that offers an impressive camera experience. The phone is equipped with a 50MP main camera, 2MP macro sensor and a 2 MP depth sensor. The main camera uses four-in-one pixel binning to produce 16MP images, and it also has support for EIS. The phone's camera app offers a variety of shooting modes, including portrait, night mode, panorama, and pro mode. Redmi 11 Prime also has a dedicated macro camera that can capture close-up shots with stunning detail. Overall, the Redmi 11 Prime offers an excellent camera experience for its price point.
Redmi 11 Prime Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | rock |
|---|---|
| Model Number | 22071219AI |
| Release Date | 2022, September 5 |
| Price | $205.01 / €170.74 / £199.99 / 13,999 / Rp2,999,000 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 401 ppi density |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Black, Green, Purple |
|---|---|
| Dimensions | 164 x 76.1 x 8.9 mm (6.46 x 3.00 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek Helio G99 (6nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 4 GB 6 GB |
|---|---|
| Storage | 64GB 128GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
Redmi 11 Prime Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | 50MP |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | Wide |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Lens | Macro |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | ov02b1b |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 5 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Redmi 11 Prime User Reviews
1 reviews- My phone has been dropped several times
- Unintentionally but it\'s good to go.
- Lower screen brightness than flagships/ mid ranger
- Only 1440 p in youtube while 2160p in realme c55
- System UI not that great considering c55 andr.14
Redmi 11 Prime Video Reviews



Redmi 11 Prime
×

