POCO X8 Pro Specifications
Flagship texture in 2K range
Price
~ $300
/ ₹23100
| Released | 2026, March |
|---|---|
| Display | 6.59" AMOLED 1268 x 2756 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500-Ultra (4 nm) Octa-core (up to 3.4GHz) |
| Memory | 12/16GB RAM, 256GB, 512GB LPDDR5X |
| Main Camera | 50MP, f/1.5 2160p |
| Selfie Camera | 20 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 6500 mAh, 100W 100W |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
4.4
7 Reviews
POCO X8 Pro User Reviews
7 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
4 days ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
2 weeks ago
Positives
- Performance
- display
- chargeing spped
Negatives
- Battery life
- overheating
Survey Answers
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
3 weeks ago
Survey Answers
G
Gera
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
3 weeks ago
Survey Answers
N
Nat
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
4 weeks ago
Survey Answers
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
1 month ago
Survey Answers
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Survey Answers
POCO X8 Pro Video Reviews



Review on Youtube
POCO X8 Pro
×

