POCO M5s Specifications
POCO M5s is the most affordable phone in the POCO M5 series.
| Released | 2022, August 31 |
|---|---|
| Display | 6.43" AMOLED 1080 x 2400 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4-8GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | 64MP, f/1.8 2160p |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.5 |
| Battery | 5000 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
- Technical Specs
- Opinions 6
- Photos
- HyperOS ROM's
POCO M5s Summary
The POCO M5s is a great phone for anyone looking for a solid all-around performer. It has a large 6.43-inch display, a powerful MediaTek Helio G95 processor, and a capable 64-megapixel main camera. Plus, it comes with a large 5,000mAh battery that will easily last you through the day. The only downside is that it doesn't have any standout features that make it truly unique. But if you're just looking for a dependable phone that gets the job done, thePOCO M5s is a great option.
POCO M5s Performance
POCO M5s is a great smartphone for those who are looking for a budget-friendly device that does not compromise on performance. The phone is powered by MediaTek Helio G95 processor and comes with 6 GB of RAM. It has a large 6.43-inch Full HD+ display and an impressive quad camera setup that includes a 64 MP main camera, an 8 MP ultra-wide angle camera, and a 2 MP depth sensor. ThePOCO M5s also has a large 5,000 mAh battery that supports fast charging. Overall, the POCO M5s is a great option for those who are looking for a powerful yet affordable smartphone.
POCO M5s Camera
POCO M5s is a mid-range smartphone that offers an impressive camera experience. The phone is equipped with a 64MP main camera, a 13MP ultra-wide angle camera, 2MP macro sensor and a 2 MP depth sensor. The main camera uses four-in-one pixel binning to produce 16MP images, and it also has support for EIS. The phone's camera app offers a variety of shooting modes, including portrait, night mode, panorama, and pro mode.POCO M5s also has a dedicated macro camera that can capture close-up shots with stunning detail. Overall, thePOCO M5s offers an excellent camera experience for its price point.
POCO M5s Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | rosemary_p |
|---|---|
| Model Number | 2207117BPG |
| Release Date | 2022, August 31 |
| Price | $205.01 / €189.74 / £199.99 / 13,999 / Rp2,999,000 |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 409 ppi density |
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Deep Sea Blue (Ocean Blue), Shadow Black (Onyx Gray), (Frost White) Pebble White |
|---|---|
| Dimensions | 160.5 • 74.5 • 8.3 mm (6.32 • 2.93 • 0.33 in) |
| Weight | 178.8 gr (6.31 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G95 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
MEMORY
| RAM Capacity | 64GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
POCO M5s Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Sensor | Samsung ISOCELL GW3 |
|---|---|
| Aperture | f/1.8 |
| Lens | Wide |
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Sensor | imx355 |
| Lens | Ultrawide |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | ov02b1b |
| Lens | Macro |
| Resolution | 2 megapixels |
|---|---|
| Sensor | gc02m1o |
| Lens | Depth |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Sensor | ov54b40 |
| Aperture | f/2.5 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
POCO M5s User Reviews
6 reviews- good performance
- Photo quality
- Stability
- Colors
- Video quality
- Speed
- Low battery life
POCO M5s Video Reviews



POCO M5s
×

