POCO C71 Specifications
Price
~ $150
/ ₹11550
| Released | 2025, March 21 |
|---|---|
| Display | 6.88" IPS LCD 720 x 1640 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 3-6GB RAM RAM, 64GB, 128GB |
| Main Camera | 32MP, f/2.0 1080p |
| Selfie Camera | 8 megapixels, f/2.0 |
| Battery | 5200 mAh, 15W 15W |
| OS | Android 15, up to 2 major upgrades, HyperOS |
4.3
15 Reviews
POCO C71 User Reviews
15 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 week ago
D
Denzel
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
1 week ago
U
User
Verified via MemeOS Enhancer
Mixed feelings
2 weeks ago
Positives
- superb battery life
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
3 weeks ago
G
Gelman Enrique Brusco Cedeño
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
3 weeks ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Strongly not recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Mixed feelings
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Positives
- 5200 mah battery
- 6.88" screen
- SD card support
- cheap
- good if you handle it right
Negatives
- android 15 go
- decent for gaming
- decent photos
- bad heating management
- RAM is decent
Survey Answers
C
Carlos Cedano
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Positives
- battery big screen 120hz refresh rate
D
DragonQuest
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Positives
- Battery
Negatives
- Gaming
ع
عبوسي
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
N
Nagendra
Recommended
2 months ago
Positives
- Big battery
- Big screen
- Android 15
- 360783 antutu score
- Cool design and ip52
Negatives
- Bad performance on high end games
- Camera quality is decent
- Selfies are ok
- Big bezels
- It\'s made from plastic
Alternative: None
Survey Answers
Load More Reviews
POCO C71 Video Reviews



Review on Youtube
POCO C71
×

