Leitzphone powered by Xiaomi Specifications
Leitzphone by Xiaomi.
Price
~ $1200
/ ₹92400
| Released | 2025, December |
|---|---|
| Display | 6.9" LTPO AMOLED 2608 x 1200 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Octa-core (2x4.61 GHz & 6x3.63 GHz) |
| Memory | 16GB RAM, 512GB, 1TB LPDDR5X |
| Main Camera | 50MP, f/1.67 8K |
| Selfie Camera | 50 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 6000 mAh, 90W 90W |
| OS | Android 16, Xiaomi HyperOS 3 |
4.7
3 Reviews
Leitzphone powered by Xiaomi User Reviews
3 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
Leitzphone powered by Xiaomi Video Reviews



Review on Youtube
Leitzphone powered by Xiaomi
×


Performance- Camera > Apple & Samsung
- 16GB Ram
- A real optical zoom!
- System runs smoothly
Gets a bit warm under load- Easily slips out of hand without a case