Xiaomi Redmi K40 Specifications
Xiaomi Redmi K40 has E4 AMOLED panel for low price.
Price
~ $300
/ ₹23100
| Released | 2021, March 04 |
|---|---|
| Display | 6.67" Super AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Main Camera | 48MP, f/1.8 2160p |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.5 |
| Battery | 4520 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Review
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Redmi K40 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | alioth |
|---|---|
| Release Date | 2021, March 04 |
| Price | $?405.99 |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Black, White, Aurora |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 • 76.4 • 7.8 mm (6.44 • 3.01 • 0.31 in) |
| Weight | 196 gr (6.91 oz) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G Bands | 1, 3, 28, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Navigation | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 4520 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Xiaomi Redmi K40 Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.5 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, 720p@120fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Redmi K40 User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Redmi K40 Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Redmi K40
×

