Xiaomi POCO X3 NFC Specifications
POCO X3 NFC specs are one of the most sought-after smartphones on the market today.
| Released | 2020, September 08 |
|---|---|
| Display | 6.67" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM7150-AC Snapdragon 732G (8 nm) Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| Memory | 6/8 GB RAM, 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | 64MP, f/1.9 2160p |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2 |
| Battery | 5160 mAh, 33W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
- Technical Specs
- Opinions 2
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi POCO X3 NFC Summary
The POCO X3 NFC is a great phone if you're looking for a device that won't break the bank. It's got a large 6.67-inch display, a powerful Snapdragon 732G processor, and a 5160mAh battery. Plus, it comes with NFC support, so you can use it for mobile payments and other quick actions. If you're looking for a phone with all the bells and whistles, the POCO X3 NFC might not be for you. But if you're just looking for a solid, affordable option, it's definitely worth considering.
POCO X3 NFC Display
You'll love the immersion of the Xiaomi POCO X3 NFC display. With its 6.67-inch size and Full HD+ resolution, everything will look great on this phone. Plus, the 120 Hz refresh rate means that you'll never have to miss a beat. And with the built-in NFC chip, you'll be able to make the most of your mobile payments. Whether you're paying for groceries or taking advantage of mobile banking, NFC makes it easy and convenient. So go ahead and enjoy the features of the Xiaomi POCO X3 NFC display. You won't be disappointed.
POCO X3 NFC Gaming Performance
When it comes to gaming smartphones, the POCO X3 NFC has a lot to offer. It's powered by a Qualcomm Snapdragon 732G processor and comes with 6 GB of RAM, making it a great choice for gamers who want a fast and responsive phone. The POCO X3 NFC also has a large 6.67-inch display, which is perfect for gaming. And if you're looking for a phone with great battery life, the POCO X3 NFC has you covered there too - it comes with a massive 5160 mAh battery that can last up to two days on a single charge. So if you're looking for a gaming smartphone that won't let you down, the POCO X3 NFC is definitely worth considering.
Xiaomi POCO X3 NFC Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | surya |
|---|---|
| Model Number | M2007J20CG, M2007J20CT, M2007J20CI |
| Release Date | 2020, September 08 |
| Price | $?209.00 / €?196.00 / £?190.00 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Cobalt Blue, Shadow Gray |
|---|---|
| Dimensions | 165.3 • 76.8 • 9.4 mm (6.51 • 3.02 • 0.37 in) |
| Weight | 215 gr (7.58 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, plastic back |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Qualcomm SM7150-AC Snapdragon 732G (8 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 6GB RAM |
|---|---|
| Storage | 64GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5160 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 33W |
Xiaomi POCO X3 NFC Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
| Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
Xiaomi POCO X3 NFC User Reviews
2 reviews- performance, camera, connectivity
- my battery is shit
Xiaomi POCO X3 NFC Video Reviews



Xiaomi POCO X3 NFC
×

