Xiaomi Poco M2 Reloaded Specifications
POCO M2 2 Reloaded is special smartphone for India.
Price
~ $130
/ ₹10010
| Released | 2021, April 21 |
|---|---|
| Display | 6.53" IPS LCD 1080 x 2340 pixels, 60 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 1080p |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Battery | 5000 mAh, 18W Li-Po |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Poco M2 Reloaded Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | shiva |
|---|---|
| Model Number | M2004J19PI |
| Release Date | 2021, April 21 |
| Price | About 100 EUR |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 19.5:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
BODY
| Colors | Pitch Black (Greyish Black), Slate Blue (Mostly Blue) |
|---|---|
| Dimensions | 163.3 • 77 • 9.1 mm (6.43 • 3.03 • 0.36 in) |
| Weight | 198 gr (6.98 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | Yes |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Android Version | Android 10, MIUI 12 |
MEMORY
| Storage | 64GB 4GB RAM |
|---|---|
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 18W |
Xiaomi Poco M2 Reloaded Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 8 MP |
|---|---|
| Aperture | f/2.0 |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi Poco M2 Reloaded User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Poco M2 Reloaded Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Poco M2 Reloaded
×

