Xiaomi Poco F3 GT Specifications
POCO F3 GT is the advanced gaming phone for gamers.
Price
~ $380
/ ₹29260
| Released | 2021, July 26 |
|---|---|
| Display | 6.67" AMOLED 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8 GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | 64MP, f/1.7 2160p |
| Selfie Camera | 16 MP |
| Battery | 5065 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 for POCO |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi Poco F3 GT Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Codename | ares |
|---|---|
| Release Date | 2021, July 26 |
| Price | About 300 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 20:9 ratio - 395 ppi density |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.3% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
BODY
| Colors | Predator Black, Gunmetal Silver |
|---|---|
| Dimensions | 161.9 • 76.9 • 8.3 mm (6.37 • 3.03 • 0.33 in) |
| Weight | 205 gr (7.23 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G Bands | 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | 2 SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Android Version | Android 11, MIUI 12.5 for POCO |
MEMORY
| RAM Capacity | 128GB 8GB RAM |
|---|---|
| Storage | 128GB 6GB RAM |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5065 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Charging Speed | 67W |
Xiaomi Poco F3 GT Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, HDR |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 16 MP |
|---|
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps, HDR |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
Xiaomi Poco F3 GT User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi Poco F3 GT Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi Poco F3 GT
×

