Xiaomi 17T Specifications
Price
~ $750
/ ₹57750
| Display | 6.59" AMOLED 1268 x 2756 pixels, 120 Hz |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| Memory | 12GB RAM RAM, 256GB, 512GB |
| Main Camera | 50MP, f/1.7 2160p |
| Selfie Camera | 32 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 6500 mAh, 67W 67W |
| OS | Android 16, HyperOS 3.1 |
0.0
No Reviews
- Technical Specs
- Opinions 0
- Photos
- HyperOS ROM's
Xiaomi 17T Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | Expected announcement 2026, May 28 |
|---|---|
| Codename | chagall |
| Model Number | 2602DPT53G, 2602DPT53I, M531DA |
| Price | About 750 EUR |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 460 ppi density |
| Size | 6.59 inches, 106.4 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features | AMOLED, |
BODY
| Colors | Violet, Blue, Opal White, Black |
|---|---|
| Dimensions | - |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| Certification | IP68 dust tight and water resistant |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared | Yes |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA |
| Navigation | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Network Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| SIM Slots | · Nano-SIM or E-SIM + Nano-SIM or E-SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| Cores | 8 Core |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Android Version | Android 16, HyperOS 3.1 |
MEMORY
| RAM Capacity | 12GB |
|---|---|
| Storage | 256GB, 512GB |
| SD Card Slot | No |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 6500 mAh |
|---|---|
| Type | 67W |
| Charging Speed | 67W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Xiaomi 17T Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 50 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/1.7 |
| Pixel Size | 1.0µm |
| Sensor Size | 1/1.55" |
| Lens | 23mm (wide) |
| Extra | PDAF, OIS |
Second Camera
| Resolution | 50 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/3.0 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/2.76" |
| Optical Zoom | 5x optical zoom |
| Lens | 115mm (periscope telephoto) |
Third Camera
| Resolution | 12 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 1.12µm |
| Sensor Size | 1/3.06" |
| Lens | 15mm (ultrawide) |
| Video Resolution and FPS | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+, Log |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | Yes |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 32 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 32 megapixels |
| Lens | 21mm (wide) |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR10+ |
|---|---|
| Features | HDR |
Xiaomi 17T User Reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
No Reviews Yet
Be the first to share your experience.
Xiaomi 17T Video Reviews



Review on Youtube
Xiaomi 17T
×

