Redmi Note 15 Specifications
Price
~ $147
/ ₹11319
| Released | 2026, January 06 |
|---|---|
| Display | 6.77" AMOLED 1080 x 2392 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8GB RAM RAM, 128GB, 256GB, 512GB |
| Main Camera | 108MP, f/1.7 1080p |
| Selfie Camera | 20 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 6000 mAh, 33W 33W |
| OS | Android 15, up to 4 major upgrades, HyperOS 2 |
3.9
23 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 23
- Photos
- HyperOS ROM's
Redmi Note 15 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2025, December 18 |
|---|---|
| Codename | spinel |
| Model Number | 2510DRA23E, 2510DRA23G |
| Release Date | 2026, January 06 |
| Price | $ 217.38 / £ 146.99 / € 209.90 |
DISPLAY
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 388 ppi density |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Peak Brightness (nit) | 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 3200 nits (peak) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Features | AMOLED, |
BODY
| Colors | Black, Forest Green, Glacier Blue, Purple |
|---|---|
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.9 mm (6.46 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 183.7 g (6.49 oz) |
| Certification | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Water Resistant | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| 3.5mm Jack | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| USB Type | USB Type-C 2.0, OTG |
| Loudspeaker Loudness (dB) | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Navigation | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 Core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Android Version | Android 15, up to 4 major upgrades, HyperOS 2 |
MEMORY
| RAM Capacity | 6GB 8GB |
|---|---|
| Storage | 128GB, 256GB, 512GB |
| SD Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 6000 mAh |
|---|---|
| Type | 33W |
| Charging Speed | 33W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
Redmi Note 15 Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 108 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/1.7 |
| Pixel Size | 0.64µm |
| Sensor Size | 1/1.67" |
| Lens | 24mm (wide) |
| Extra | PDAF |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30/60fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 20 megapixels |
|---|---|
| Aperture | f/2.2 |
| Pixel Size | 20 megapixels |
| Lens | (wide) |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
Redmi Note 15 User Reviews
23 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
2 days ago
S
Samuel de Luque
Verified via MemeOS Enhancer
Mixed feelings
5 days ago
R
Rene
Mixed feelings
6 days ago
Survey Answers
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Strongly not recommended
1 week ago
Positives
- cell phone
Negatives
- where is the hyper os 3 update
Survey Answers
D
Davi Da Paixão
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 week ago
Redmi Note 15 Video Reviews



Review on Youtube
Redmi Note 15
×

