POCO X6 Pro Specifications
Price
~ $130
/ ₹10010
| Released | 2024, January |
|---|---|
| Display | 6.67" OLED 1220 x 2712 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) Octa-core 3.35 GHz |
| Memory | 8 GB RAM, 256GB, 512GB |
| Main Camera | 64MP 2160p |
| Selfie Camera | 16 megapixels |
| Battery | 5000 mAh, 67W Li-Po |
| OS | Android 14, HyperOS |
3.2
313 Reviews
POCO X6 Pro User Reviews
313 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
Load More Reviews
POCO X6 Pro Video Reviews



Review on Youtube
POCO X6 Pro
×


great device
crippled OS3
speed of operation, internet speed.
the battery started to discharge quickly over time
performance- charger
- customization
- connection
- screen
camera- battery
- update
you can customize
delay in updates- Battery heating
- hard to last 1 day
performance- speed
battery- camera
- screen
cameras- battery
- build quality
battery runs low- gets very hot
- updates are not received on time
- there is also a network problem
moderately balanced device
its updates never arrive
Performance- Complete system
- Runs Minecraft Java and VS Code.
Performance- Cameras
Does not hold charge- Sometimes lags
It records well, the battery lasts well, and it does not heat up.
Poor update support and features are cut with updates.
Low performance