POCO M8 Pro 5G Specifications
Price
~ $400
/ ₹30800
| Released | 2026, January 08 |
|---|---|
| Display | 6.83" AMOLED 1280 x 2772 pixels, 120 Hz |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| Memory | 8/12GB RAM RAM, 256GB, 512GB |
| Main Camera | 50MP, f/1.6 2160p |
| Selfie Camera | 32 megapixels, f/2.2 |
| Battery | 6500 mAh, 100W 100W |
| OS | Android 15, up to 4 major upgrades, HyperOS 2 |
| Antutu | 817222 v10 |
4.5
23 Reviews
POCO M8 Pro 5G User Reviews
23 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
Load More Reviews
POCO M8 Pro 5G Video Reviews



Review on Youtube
POCO M8 Pro 5G
×


Good hardware. Class camera does not glitch. 100 watt