POCO M6 Specifications
Price
~ $180
/ ₹13860
| Released | 2024, June 03 |
|---|---|
| Display | 6.79" IPS LCD 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G91 Ultra Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Memory | 6/8GB RAM RAM, 128GB, 256GB |
| Main Camera | 108MP 1080p |
| Selfie Camera | 13 megapixels |
| Battery | 5030 mAh, 33W 33W |
| OS | Android 14, HyperOS |
4.2
16 Reviews
POCO M6 User Reviews
16 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
5 days ago
Survey Answers
M
Mizan
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 week ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
2 weeks ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
3 weeks ago
Survey Answers
S
Saitama
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
3 weeks ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Positives
- getting hyperos 2
- getting hyperos 3
- android 15 and 16
- latest control center (can blur)
- hyperisland
H
Haruntatar
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
N
Nawzad
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
Positives
- Good camera
- Good life battery
- good Charging
- Battery 5050mAh ?
- Ram 8 Storage 256GB good
Negatives
- Cpu:Mali-G52 MC2 bad for Gaming
- Weight: 198g bad
- screen in sunlight not good
- Don't get Android 17 bad
M
Mikhael
Verified via MemeOS Enhancer
Recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Strongly not recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Mixed feelings
1 month ago
K
Kadirhan Keskiner
Verified via MemeOS Enhancer
Not recommended
1 month ago
Positives
- Good battery
- Good Morning Camera Performance
Negatives
- Bad Camera Sensor
- Bad Perfornance
- Not Smooth
- Bad Camera Zoom (>2.9)
- Bad Camera
Survey Answers
U
Usuario de poco
Recommended
10 months ago
Positives
- Good performance
- Good battery life
- Fast charging
- This phone is very good by itself
Negatives
- Put Hyper OS 2
- Put Hyper OS 2
- And put Hyper OS 2
- Did I say put Hyper OS 2?
Alternative: None
P
padly
Recommended
1 year ago
Positives
- Battery is somewhat decent
- Already 90HZ
Negatives
- Sometimes lags when gaming
Survey Answers
Load More Reviews
POCO M6 Video Reviews



Review on Youtube
POCO M6
×

