POCO C61 Specifications
Price
~ $0
/ ₹0
| Released | 2024, March 03 |
|---|---|
| Display | 6.71" IPS LCD 720 x 1650 pixels, 90 Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Memory | 3-6GB RAM RAM, 64GB, 128GB |
| Main Camera | 8MP 1080p |
| Selfie Camera | 5 megapixels |
| Battery | 5000 mAh, 10W 10W |
| OS | Android 14, MIUI |
4.7
7 Reviews
- Technical Specs
- Opinions 7
- Photos
- HyperOS ROM's
POCO C61 Full Specifications
General Specs
LAUNCH
| Announced | 2024, March 03 |
|---|---|
| Codename | blue |
| Model Number | 2312BPC51H |
| Release Date | 2024, March 03 |
| Price | $ 144.99 / ₹ 7,299 |
DISPLAY
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Aspect Ratio and PPI | 268 ppi density |
| Size | 6.71 inches, 106.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution | 720 x 1650 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | IPS LCD, 90Hz |
BODY
| Colors | Midnight Black, Olive Green, Lake Blue |
|---|---|
| Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm (6.63 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 193 g or 199 g (6.81 oz) |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| NFC | No |
| USB Type | USB Type-C 2.0 |
Network
Frequencies
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Navigation | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Network Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| SIM Slots | Dual SIM |
|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| VoLTE | Yes |
SAR VALUEThe FCC limit is 1.6 W/kg measured in a volume of 1 gram of tissue.
Performance
PLATFORM
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| Cores | 8 Core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Android Version | Android 14, MIUI |
MEMORY
| RAM Capacity | 3GB 4GB 6GB |
|---|---|
| Storage | 64GB, 128GB |
| SD Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
PERFORMANCE SCORES
Battery
| Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Type | 10W |
| Charging Speed | 10W |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | No |
POCO C61 Camera
MAIN CAMERA The following features may vary with the software update.
First Camera
| Resolution | 8 megapixels |
|---|---|
| Lens | (wide) |
Second Camera
| Resolution | 08 megapixels |
|---|---|
| Lens | (auxiliary lens) |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|---|
| Optical Stabilisation (OIS) | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
DxOMark Score
SELFIE CAMERA
First Camera
| Resolution | 5 megapixels |
|---|---|
| Pixel Size | 5 megapixels |
Third Camera
| Resolution | |
|---|---|
| Aperture | |
| Pixel Size | |
| Lens |
| Video Resolution and FPS | 1080p@30fps |
|---|
POCO C61 User Reviews
7 reviews
Write a Review
I have this phone
Quick Comment
Share your thoughts
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 week ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
2 weeks ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
A
App User
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
М
Меня Зовут Андрей
Verified via MemeOS Enhancer
Highly recommended
1 month ago
POCO C61 Video Reviews



Review on Youtube
POCO C61
×

